SSD های سرور و SSD های دسکتاپ

SSD های سرور و SSD های دسکتاپ

مجازی سازی

رایانش ابری

این سوال احتمالا برای خیلی از ادمین های مجازی سازی پیش آمده که چرا قیمت SSD ها اینقدر متفاوت هستش ؟ مخصوصا زمانی که در قابلیت های این دیسک ها بین دو مدل دسکتاپ و سروری تفاوت ظاهری نیست .

ابتدا باید در این حد بدانیم که دیسک های SSD مدل سروری برای کارهای بسیار سنگین ایجاد شده اند ولی SSD های دسکتاپی برای کارهای روزانه یک کاربر معمولی ایجاد شده اند. این تغییر در تعداد IOPS و مقدار توانایی Read/Write نیست بلکه جنس حافظه هایی است که در SSD ها استفاده می شود. در SSD سروری جنس حافظه ، Firmware و کنترلر ها کاملا متفاوت می باشد.

در SSD های سروری مقدار بار قابل تحمل ، حجم کار ، زمان زیر بار بودن ، جنس کنترلر و رم ها کاملا با SSD های دسکتاپی متفاوت می باشد.

با توجه به اطلاعات بالا احتیاج است تا انواع مدل های SSD را بررسی کنیم .

به صورت کلی مدل های SSD به سه دسته تقسیم می شوند :

 • SLC  Single-Level Cells
 • MLC Multi-Level Cells
 • TLC Triple-Level Cells

SLC: این مدل SSD ها به گونه ای طراحی شده اند که هر سلول آنها قابلیت شکل گیری 2 حالت را دارا می باشد که بدین معنی است که هر سلول یا می تواند یک بیت از اطلاعات را ذخیره کند و یا یک بیت خالی صفر در داخل آنها باشد . این روش باعث می شود که احتمال بروز خطا کاهش یابد. اکثر SSD های خانگی بدین صورت هستند.

MLC: این مدل SSD ها به گونه طراحی شده اند که هر سلول آنها قابلیت شکل گیری 4 حالت را دارا می باشند که این تکنولوژی با همان تعداد ترانزیستور می باشد ( ترانزیستوری به دیسک SSD اضافه نمی شود) یعنی شما می توانید یا دو بیت از اطلاعات را در داخل آنها ذخیره سازی کنید و با دو بیت خالی صفر در داخل آنها وجود داشته باشد.این روش حاشیه خالیه هر ترانزیستور را کاهش می دهد که باعث افزایش سرعت شده ولی از طرفی احتمال بروز خطا را بالا می برد. اغلب SSD های سروری از این مدل می باشند.

TLC: این مدل SSD به گونه ای طراحی شده اند که توانایی گنجایش 6 حالت را در یک سلول دارا می باشند بدین معنی که یا 3 بیت اطلاعات در داخل آنها ذخیره سازی کنند و یا 3 بیت صفر در داخل هر سلول وجود داشته باشد. اما در نظر داشته باشید که در این مدل حاشیه خالی هر سلول بسیار کاهش پیدا می کند که به معنی بالا رفتن چشم گیر احتمال بروز خطا در SSD می باشد.

این مدل SSD ها بیشتر در کاربری های محدودتری استفاده می شوند مانند MP3 Player و موبایل و تبلت.

MLC SLC TLC

با تمام این صحبت ها لازم است تا نکته دیگری را هم برای درک بهتر تفاوت قیمت بین SSD های سرور و دسکتاپ بدانیم و آن هم اصطلاحی با نام Write-Cycle می باشد.

Write-Cycle : اغلب SSD های موجود از سال 2009 به بعد از مدل NAND یا همان Non-Volatile مموری می باشد که به دو معنی است :

 • در صورت قطعی برق بیت ها از دست نمی روند
 • برای ذخیره سازی به برق احتیاج ندارد

تمامی این NAND ها با مشکلی مواجه هستند که Write-Cycle  نامیده می شود بدین معنی که تمامی این دیسک های SSD مقدار دفعات نوشتن محدودی دارند و بعد از آن تعدا دفعات باید SSD را دور انداخت و SSD جدیدی خریداری کرد، اصطلاحا زمانی که تعداد دفعات Write یک دیسک SSD تمام می شود به آن دیسک Wear Out می گویند.

 

در SSD های سروری یا به اصطلاح Enterprise مواد به کار رفته در ساخت این دیسک بسیار خوب می باشند تا بتوانند Write-Cycle بالاتری به سرور ها و دیتا سنتر ها ارائه کنند و این دلیل گرانی این دیسک ها می باشد.

نظرات

  • Hamid
  • دسامبر 18, 2015

  با سلام و تشکر
  در انتخاب san از چه نوع استورجی استفاده کنیم؟
  آیا ssd قابل اعتماد هست؟

   • Amin Pourmirza
   • دسامبر 19, 2015

   سلام حمید جان
   متوجه سوال شما نشدم. اگر مورد سوالتون این است که SSD ها روی ذخیره سازها قابل اعتماد هستند یا نه ؟
   جواب بله هستش. زیرا مانند پلتفرم مجازی سازی vSphere که مدل های SSD خاصی را قبول می کند ، ذخیره ساز ها هم برای خود لیستی مانند (HCL(Hardware Compatibility List دارند که باید مدل های هارد ها را با استفاده از این جداول تهیه کنید.
   لذا هارد های این ذخیره ساز ها کاملا قابل اعتماد می باشند.

   اگر در مورد خرید SAN Storage سوال دارید محبت کنید در انجمن “ذخیره ساز” در قسمت “از من بپرس” در این سایت ، سوال خود را مطرح بفرمایید.

   با تشکر
   امین پورمیرزا

  • Amin Pourmirza
  • نوامبر 29, 2015

  سلام مهران جان
  مرسی از سوالت.
  هر دیسک در حالت TLC فضای ذخیره سازی برای 3 بیت را دارد پس به شکل های زیر نگاه کن :
  slc tlc mlc bits

  در SLC یک فضا برای هر بیت دارین که یا 0 هستش یا 1 در نتیجه دو حالت داریم
  در MLC دو سلول داریم که هر کدام یا 0 هیتند یا 1 پس در نتیجه 4 حالت داریم
  و در TLC سه سلول داریم که با توضیحات بالا 8 حالت برای قرار گیری اطلاعات وجود دارد.

  با تشکر
  امین پورمیرزا

  • مهران دهقان
  • نوامبر 29, 2015

  سلام
  برای دیسک ها ی نوع TLC گفتین که 6 حالت امکان داره ولی تو تصویر 8 حالت رو نشون میده ، امکانش هست یه توضیحی بدین راجع بهش .ممنون