Embedded Host client

رایانش ابری

مجازی سازی

کارکنان شرکت مجازی سازی VMware زمان فراغت خود را بر روی پروژه های دیگری به غیر از پروژه های شرکت کار می کنند، اغلب این موارد محصول به دست آمده از پروژه های شخصی کارکنان تبدیل به محصولی می شود که VMware آن را در پکیج نرم افزاری خود قرار می دهد. اصطلاحا به این پروژه ها Fling گفته می شود.

برخی از این Fling ها به قدری موفق و مهم می شوند که برای خود VMware سوالی پیش می آید که چرا تا به حال این راهکار را خودم درست نکرده ام و در پکیج نرم افزاری vSphere قرار نداده ام؟

اغلب این Fling ها برای کارشناسان مجازی سازی ساختار بسیار جالبی دارد و کار با آنها بسیار جذاب می باشد و به نظر من جذابیت این Fling ها به خاطر این است که محصول بدست آمده از سرگرمی کارکنان VMware به وجود آمده است.

متخصصانی مجازی سازی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر راجع به این پروژه ها هستند می توانند به سایت زیر مراجعه کنند و از جدیدترین این Fling ها آگاه شوند :

VMware Flins

زمانی که ورژن 6.0 بستر مجازی سازی VMware در دست ساخت بود اطلاعات راجع به آن تا حدی فاش شد و قابلیت منحصر به فرد آن تا حدی معلوم شد. یکی از قابلیت هایی که توجه متخصصان VMware را به خود جلب کرد قابلیت حذف کامل vClient بود .

همانطور که می دانید مجازی سازی VMware از ورژن 5.1 در کنار vClient یک Web Client نیز ارائه کرد تا نیاز ادمین های مجازی سازی را از نصب نرم افزار vClient عاری کند. این کلاینت تحت وب از ورژن 5.5 بستر مجازی سازی VMware قابلیت های بسیاری گرفت که دیگر در vClient دسترسی به آنها وجود نداشت. تصور تمامی متخصصان مجازی سازی VMware بر این بود که این شرکت قصد دارد نرم افزار vClient را به صورت کلی حذف کند ولی این اتفاق قبل از ورژن 6.0 رخ نداده بود.

تنها زمانی که هنوز احتیاج بود تا از vClient استفاده شود زمانی بود که بستر مجازی سازی را به تازگی راه انداخته ایم و vCenter ای هنوز نصب شده است.

تنها رابط ارتباطی ما در این زمان vClient می باشد.

من در همین هیجان حذف شدن vClient  بودم که ورژن 6.0 بستر مجازی سازی vSphere به صورت نهایی منتشر شد اما خبری از حذف vClient نبود. تنها راه حلی ارائه شد که زمانی که حتی vCenter ای در کار نیست بتوانیم بدون استفاده از vClient نرم افزار vCenter را نصب کنیم .برای آگاهی از این مدل به مطالب آموزشی مبحث vCSA مراجعه کنید.

اما نرم افزار vClient مانند گذشته وجود داشت. در این پست می خواهیم راجع Fling ای صحبت کنیم که قرار بود باعث حذف شدن vClient شود. این Fling را می توانید  با نام (Embedded Host Client (EHCدر داخل صفحه قرار داده شده در بالا بیابید.

کارایی این پروژه آن بود که خود سرور ها هم بعد از نصب ESXi وب کلاینت داشته باشند و احتیاج با استفاده از vClient نباشد.

در این پست با نحوه نصب EHC آشنا خواهیم شد.

برای پیاده سازی این راهکار باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 • نرم افزار EHC را از سایت VMware دانلود کنید.

Fling Download

 • فایل زیپ دانلود شده را باز کنید و از داخل پوشه VIB20 و ESXi UI فایل VIB.  را خارج کنید و آن را با توجه به شکل زیر در داخل سرور خود آپلود کنید .

 

 

 • سپس SSH سرور خود را باز کرده و با استفاده از Putty و یا CMD  به آن SSH بزنید.

Enabling SSH

 

 • با استفاده از دستور زیر فایل VIB را در ESXi خود نصب می کنید.

ESXcli software vib install -v {VIB Address}

 • پس از نصب شدن کامل می توانید Putty را ببندید و به آدرس زیر مراجعه کنید :

Https://{EsxHost}/UI/

ESXi Embedded Host client

نظرات

 1. استاد عزیز سلام
  من وقتی نصب کردم در مرورگر در وسط صفحه این خطا نمایش داده می شود :503 Service Unavailable

   • Amin Pourmirza
   • آوریل 24, 2016

   سلام مهندس عزیز
   بعد از نصب هاست را ریست کنید تا سرویس به درستی اجرا شود، همانطور که در مطلب آموزشی عرض کردم آدرس را ولرد کنید.

   با تشکر
   امین پورمیرزا

  • افشین یاحقی
  • دسامبر 19, 2015

  ببخشید یه سوال دیگه
  من esx هام رو روی فلش نصب کردم و امکان اینکه روی دیتا استور لوکال آپلود کنم رو ندارم. آیا میتونم روی یه دیتا استور دیگه که هاست بهش دسترسی داره آپلود کنم و از اونجا نصب کنم ؟ مرسی

   • Amin Pourmirza
   • دسامبر 19, 2015

   سلام افشین جان

   بله می تونی به راحتی این کار رو انجام بدی و مشکلی پیش نخواهد آمد.

   با تشکر
   امین پورمیرزا

  • افشین یاحقی
  • دسامبر 19, 2015

  درود بر شما
  عالی بود
  اما مهندس آیا اینها به عنوان آپدیت های قابل اطمینان هستن یا ممکنه پس از نصب برای سیستم مشکلی رو ایجاد کنه ؟

   • Amin Pourmirza
   • دسامبر 19, 2015

   سلام افشین جان

   همانطور که می دونی هر فایل VIB یک Signature دارد که باید از سمت VMware یا Partner و یا Community تایید شده باشد . هر وقت پکیجی از سمت VMware تایید شده باشد ، مطمئن باش که مشکلی نخواهد داشت به جز در یک حالت، خود VMware هم از آن مشکل با خبر نباشد . این مسئله در تمامی شرکت های نرم افزاری وجود دارد که هنگام Release کردن نرم افزارشان از برخی از Bug های آنها با خبر نیستند.

   با تشکر
   امین پورمیرزا