vCenter Host Gateway

مجازی سازی

رایانش ابری

(vCenter Host Gatewat appliance (vCHG

هنگامی که بستر مجازی سازی vSphere 6.0 ارائه شد ، یک Appliance کاملا جدید نیز در داخل این پکیج بود که تا به حال VMware هیچ آثاری از ارائه این محصول نشان نداده بود.

این محصول به ادمین های مجازی سازی اجازه می داد که بتوانند استک های دیگر مجازی سازی را از جمله :

  • Hyper-v
  • KVM

مدیریت کنند.این اتفاق انقلابی در پیاده سازی و مدیریت مجازی سازی بود که شرکت VMware آن را ارائه کرد. این راهکار در راستای مدیریت چند پلتفرمه (Multi platform Managemet) ارائه شده در ادامه این مطلب با قابلیت های آن آشنا خواهید شد.

هنگامی که این راهکار ارائه شده من فکر می کردم که باید این Appliance تحت ویندوز باشد چون احتیاج دارد با مجازی سازی Hyper-v ارتباط بر قرار کند و تیم فوق العاده VMware توانسته اند با استفاده از Winrm به این قابلیت دست پیدا کنند.

برای دوستانی که نمی دانند Winrm چیست، باید بگم که این نرم افزار Windows Remote Management  که توسط مایکروسافت برای مدیریت از راه دور بستر مجازی سازی ایجاد شده است. این نرم افزار بر اساس پروتکل SOAP می باشد و با فایروال ها بسیار راحت کنار می آید. این نرم افزار دسترسی از راه دور چه از پلتفرم ویندوز و با پلتفرم های دیگر را فراهم می کند.

ادمین های مجازی سازی Hyper-v می توانند Winrm را هم از طریق پروتکل (5985)HTTP و هم (5986)HTTPS بر روی سرور های Hyper-v پیاده سازی کنند ولی ورژن های جدید مجازی سازی مایکروسافت احتیاج به تهیه کردن SSL برای برقراری این ارتباط می باشد.

 

پس از پیاده سازی این راهکار به راحتی می توانید به محیط وب vCenter خود وصل شوید و در نهایت در سطح دیتا سنتر سرور های Hyper-v و KVM خود را اضافه کنید.

یکی از چیزهایی که اگر VMware در این راهکار قرار می داد عالی می بود این است که اجازه می داد هر استک مجازی سازی کلاستر مربوط به خودش رو داشته باشه و می توانستیم کلاستر ها را از هم جدا کنیم ، ولی تا این لحظه این قابلیت وجود ندارد.

بعد از پیاده سازی طبق شکل زیر سرور های Hyper-v خود را اضافه کنید:
vcenter-host-gateway-0

 

همانطور که دیدید برای اضافه کردن یک سرور جدید Hyper-v به محیط vCenter ابتدا احتیاج دارید تا نام سرور را وارد کنید بلا فاصله بعد از آن نحوه ارتباط اعم از HTTP و HTTPS را بر اساس پورتهایشان مشخص کنید. پس از اضافه کردن سرور جدید به راحتی می توانید مانند محیط مجازی سازی vSphere کار خود را اعم ایجاد ماشین مجازی و تغییر دادن تنظیمات و سایر مدیریت ها را انجام دهید. من در شکل زیر سرور جدید را اضافه کردم و بر روی آن یک ماشین مجازی جدید ساختم که اگر دقت کنید درست مانند خود VMware می ماند.

vcenter-host-gateway-2

 

همانطور که در بالا گفته شد در این راهکار توانایی اضافه کردن استک های دیگری نیز مانند KVM  وجود دارد ولی این اتفاق هنوز از طرف KVM پشتیبانی نمی شود ولی در آینده این نزدیک می توان از این راهکار برای مدیریت تمامی بستر های مجازی سازی استفاده کرد.

vcenter-host-gateway-4

 

نظرات