(VSAN (Virtual SAN قسمت دوم

(VSAN (Virtual SAN قسمت دوم

مجازی سازی

رایانش ابری

خوب برگردیم سر مطلب ، به دلیل اینکه شرکت مجازی سازی VMware برای یک شرکت بزرگ ذخیره ساز (EMC) بود نمی توانست محصولی تولید کند که فروش صاحب خود یعنی EMC را کاهش دهد به همین دلیل در دیتا شیت محصول (VSAN (Virtual SAN این مورد که می توانید از این محصول به عنوان ذخیره ساز اصلی خود استفاده کنید ذکر نشده است.

ممکنه این مطلب را خیلی از متخصص های ذخیره سازی بخوانند و از خود بپرسند این سیاست ها خوب است اما مقدار سرعت (VSAN (Virtual SAN چقدر است و آیا می تواند با ذخیره سازهای سخت افزاری رقابت کند؟

پاسخ این سوال را باید با زبان رایج متخصص های ذخیره سازی داد یعنی باید با اعداد و ارقام صحبت کنیم.

پاسخ این سوال در موارد زیر موجود است :

(IOPS (Input/Output Per Seconds  :  این معیار واحد تعداد تراکنش بر ثانیه است که یکی از دلایل گران قیمت بودن ذخیره ساز های سخت افزاری می باشد.

مقدار IOPS ذخیره ساز (VSAN (Virtual SANزمانی که از هارد های 15K بر روی سرور هایتان استفاده کنید برابر با 60.000  می باشد (به ازاء هر Host) یعنی برای یک کلاستر با 64 Host مقدار 3.7 میلیون IOPS می باشد و زمانی که از هارد های SSD استفاده کنید برابر با 90.000 برای یک Host و برای یک کلاستر با 64 عدد Host مقدار 5.7 میلیون IOPS می باشد  و به صورت کلی بدانید که تنها ذخیره ساز های High End می توانند این مقدار IOPS را تامین کنند.

 

حجم : ذخیره ساز های سخت افزاری Scale Up هستند بدین معنی که یک عدد ماکزیمم برای حجم خود دارند و شما می توانید تنها تا آن عدد جلو بروید به عنوان مثال MSA P2000 G3  که یک ذخیره ساز رایج در ایران است برابر با 178 ترابایت با هاردهای SAS (Serial Attached SCSI) 2.5 Inch می باشد و شما به هیچ وجه نمی توانید از این عدد بالاتر بروید ، اما VSAN قابلیت Scale Out دارد بدین معنی که شما هیچ حجم ماکزیممی ندارید و زمانی که علاقه داشته باشید می توانید به کلاستر خود هارد و یا Host اضافه کنید و حجم را بیشتر کنید.(ظرفیت کلاستر در ورژن 5.5برابر با 32 عدد هاست و در ورژن 6 برابر با 64 عدد هاست می باشد).

Throughput : یکی دیگر از قابلیت های مهم ذخیره ساز ها میزان Throughput آنها می باشد.

بر اساس پروتکل ذخیره ساز ها مقدار توان عملیاتی متغیر می باشد جدول زیر این مقدار ها را بر اساس پروتکل نمایش می دهد :

 

2/4/8/16 Gbps

 

Fiber channel

 

10/40/100 Gb

 

Fiber channel over Ethernet

 

1/10 Gbps

 

iSCSI

 

1/10 Gbps

 

NFS

 

اما در VSAN این مشخصات معنی خاصی ندارد زیرا VSAN بر روی کلاستر فعال می شود و در کلاستر تعداد زیادی هاست وجود دارند که هر کدام بر اساس تعداد پورت های شبکه مقدار Throughput آن مشخص می شود .

بنابراین این فاکتور نیز مانند مابقی فاکتورها در ذخیره ساز های سخت افزاری Scale Up و در VSAN به صورت Scale Out می باشد.

 

 

 

نظرات