پاک کردن پارتیشن با استفاده از وب

پاک کردن پارتیشن با استفاده از وب

مجازی سازی

رایانش ابری

یکی از مطالبی که ادمین های مجازی سازی برای انجام دادن آن مشکل بسیار زیادی داشتند ، پاک کردن پارتیشن های موجود بر روی یک دیسک یا Datastore بود. این کار بدین منظور انجام می شد که می خواستند کاربری یک دیسک یا پارتیشن را تغییر دهند به عنوان مثال یک دیسکی که تا به حال در Datastore مورد استفاده قرار می گرفته است از این به بعد در VSAN مورد استفاده قرار بگیرد .

پارتیشن های موجود بر روی یک دیسک مانع استفاده آن دیسک در VSAN و یا هر کاربری جدیدی خواهد شد.

در میان دوستانی که می خواهند پارتیشن ها را از روی دیسکی پاک کنند ، مشاهده کردم که از دستور Gparted استفاده می کنند که این دستور احتیاج دارد که ESXi را ریستارت کنید و از Ubuntu Live عملیات Boot را انجام دهید. زیرا Gparted سوییچ مخصوص ESXi نمی باشد.

در این پست سعی دارم تا راه بسیار ساده تری برای این عملیات ارائه دهم تا کار ادمین های مجازی سازی را آسان گرداند.

ابتدا باید در نظر داشته باشید پلتفرم مجازی سازی vSphere 6.0 Update 1 قابلیت های بسیار زیادی را به ورژن vSphere 6 اضافه کرده است.

یکی از این قابلیت ها، قابلیت پاک کردن تمامی پارتیشن ها از روی یک دیسک می باشد که دیگر احتیاج به پیاده سازی این کار در CLI و یا استفاده از ( )UpdateDiskPartition نمی باشد.

برای پیاده سازی این عملیات طبق شکل زیر بر روی ESXi مورد نظر کلیک کنید و وارد قسمت Manage شوید بر روی Storage کلیک کنید و سپس بر روی Adapter مورد نظر کلیک کنید در قسمت Devices دیسک مورد نظر خود را مشخص کنید و دکمه Erase Partition را کلیک کنید تا بدون هیچ پیچیدگی کلیه پارتیشن های رو یک دیسک را پاک کند.

erase-disk-partition-in-vsphere-web-client-0

 

پس از انجام مراحل بالا ، اطلاعات دیسک نمایش داده می شود وسپس باید دکمه OK را بزنید تا کلیه پارتیشنهای روی دیسک پاک شوند.

erase-disk-partition-in-vsphere-web-client-1

البته در کنار این مطالب این نکته را در نظر داشته باشید که این قابلیت در  Embedded Host Client نیز وجود دارد ، اما چون این قابلیت هنوز در vSphere مطرح نشده است و به صورت  Fling  می باشد ، در جایی مطرح نشده است . در داخل Embedded Host Client نیز طبق شکل زیر عمل کنید تا این کار را بتوانید انجام دهید.

erase-disk-partition-in-vsphere-web-client-2

نظرات

  • Morteza
  • فوریه 16, 2016

  با سلام
  با تشکر از مطالب فوق العاده تخصصی و کاربردی شما در این سایت من این مورد را در وی سنتر پیدا نکردم

   • Amin Pourmirza
   • فوریه 16, 2016

   سلام مرتضی جان

   باید vCenter رو به ورژن 6 آپدیت 1b به روز رسانی کنی.
   یا از Embedded Host Client استفاده کنی.

   با تشکر
   امین پورمیرزا