پیاده سازی vCSA

پیاده سازی vCSA

مجازی سازی

رایانش ابری

ابتدا درباره vCSA باید گفت این Appliance در ورژن های قبلی محبوبیت چندانی نداشته و اغلب سازمان ها از ورژن ویندوزی استفاده می کردند زیرا بر این اعتقاد بودند که یک این Appliance به اندازه ورژن وینددوزی پایدار نخواهد بود و دلیل دوم اینکه قابلیت های ورژن ویندوزی را نخواهد داشت، اما این فکر دیگر اشتباه می باشد.

در ورژن های قبلی ممکن است تا حدی این مسئله درست به نظر می رسید ولی با ارائه کردن vCSA در ورژن 6.0 پلتفرم مجازی سازی vSphere این دلایل به صورت کلی از بین رفتند و باعث شده اند که vCSA جای مورد نظر خود را در این پلتفرم بیابد.

در ورژن قبلی vCSA یعنی ورژن 5.5 تعداد Host هایی که vCSA می توانست مدیریت کند 100 عدد بود ولی در ورژن 6.0 این مقدار به 1000 عدد افزایش پیدا کرده است، همانطور تعداد ماشین های مجازی که vCSA می توانست مدیریت کند 3000 عدد بود که در ورژن 6.0 این مقدار به 10000 عدد افزایش پیدا کرده است.

جدول زیر مشخصات سخت افزاری vCSA و حجم مدیریت هر کدام از حالت های پیاده سازی vCSA را نشان می دهد.

vcenter6_3

همانطور که در شکل مشاهده می کنید ، کمترین مقدار رم استفاده شده در vCSA ، مقدار 8 گیگ می باشد که با پیاده سازی این مقدار تنها می توانید 20 Host را مدیریت کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در ورژن های قبلی vCSA ، اگر سایز مشخصی را پیاده سازی می کردید و با بزرگتر شدن محیط خود می خواستید آن سایز را افزایش دهید باید مراحل زیادی را طی می کردید مخصوصا زمانی که می خواستید هارد این Appliance  را افزایش دهید، ولی در ورژن 6.0 این عملیات بسیار آسان شده است.

 

نصب vCSA

نصب این Appliance بسیار راحت شده است ، بدین معنی که می توانید مراحل بسیار آسانی که در ادامه بیان خواهم کرد را پیگیری کنید تا مرحله نصب به راحتی به پایان برسد.

نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که قبل از نصب باید حتما Client Integration Plugin را نصب کرده باشید ، زیرا نصب با کمک این Plugin صورت می گیرد.

نکته دیگر اینکه باید حتما قبل از نصب vCSA رکورد DNS را در داخل DNS Server خود ایجاد کنید تا هنگام پیاده سازی vCSA دچار مشکل نشوید. این رکورد حتما باید شامل Forward و Reversed باشد.

نصب CIP:

ابتدا CD نرم افزار vCSA را در داخل CD-Rom خود قرار می دهید ، و وارد فولدر vCSA شده سپس فایل Client Integration Plugin را نصب می کنید.

CIP

 

پس از انجام دادن این مرحله می توانید از داخل CD این Appliance فایل .Html راهمانند شکل زیر باز کنید.

vCSA

پس از باز کردن این فایل پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد.

upgrade-590x264

همانطور که مشاهده می کنید در این ورژن هم قابلیت نصب کامل vCSA می باشد و هم می توانید از ورژن 5.1 و 5.5 عملیات Upgrade را انجام دهید.

پس از کلیک کردن بر روی گزینه دلخواه خود وارد صفحه بعدی یعنی License Agreement می شوید که باید این صفحه را Accept کنید.

در صفحه بعدی که در شکل زیر می بینید باید مشخصات سرور فیزیکی که می خواهید vCSA بر روی آن نصب شود را مشخص کنید.

vcenter-vcsa2

 

 

پس از وارد کردن این مشخصات وارد صفحه بعدی خواهید شد که در این صفحه می توانید اینبار مشخصات خود vCenter از جمله نام ، نام کاربری و پسورد را مشخص نمایید.

vcenter-vcsa3

برای ست کردن پسورد باید تذکرات لازم را در نظر بگیرید و حتما پسورد برای تایید دوبار وارد کنید.

این مرحله را که پشت سر بگذارید ، انواع مدل های پیاده سازی vCSA را با توجه به شرایط حاکم بر طراحی خود همانند شکل زیر انتخاب کنید.

vcsa-ga

 

در مرحله بعدی باید مشخصات دامین SSO خود را مشخص کنید ، که یا باید یه دامین جدید ایجاد کنید و یا اگر قبلا دامین SSO داشته اید به آن متصل کنید.

vcsa-ga3

 

بعد از وارد کردن این تنظیمات زمان آن می رسد تا سایز پیاده سازی vCSA را مشخص کنید که این مطلب نیز باید مطابق با طراحی کلی و در نظر گرفتن آینده باشد.

vcsa-ga4

 

حال نوبت به آن می رسد که محل نصب شدن vCSA را مشخص کنید که این محل اغلب بر روی هارد خود سرور می باشد ، زیرا هنوز vCenter ای وجود ندارد و اغلب ادمین های مجازی سازی بر روی vCenter ذخیره ساز های خود را تعریف می کنند.

همانطور که در شکل ملاحظه می کنید نصب vCSA می تواند به صورت Thin نیز صورت بگیرد .

vcenter-vcsa7

 

در قسمت بعدی باید مشخصات دیتابیس vCSA را مشخص کنید که برای این مطلب نکته زیر را در نظر بگیرید.

دیتا بیس پیش فرض در مدل ویندوزی vCenter ، دیتا بیس vPostgres می باشد و ادمین مجازی سازی با این دیتا بیس می تواند تنها 20 Host و 200 عدد ماشین مجازی را مدیریت کند.

دیتا بیس پیش فرض در vCSA نیز vPostgres می باشد با این فرق که این دیتا بیس می تواند 1000 Host و 10000 ماشین مجازی را مدیریت کند و دیتا بیس پیشنهاد شده از سمت VMware برای vCSA همین vPostgres می باشد.

vcenter-vcsa8

 

مرحله آخر مرحله تنظیمات شبکه می باشد که باید چند نکته را در نظر بگیرید.

اگر vCSA بر روی سوییچ مجازی vSS پیاده سازی می شود می توانید به راحتی تنظیمات را پشت سر بگذارید اما اگر vCSA بر روی سوییچ مجازی vDS پیاده سازی می شود باید حتما مدل DvPort Group را بر روی Ephemeral قرار دهید تا برای روشن کردن این ماشین مجازی احتیاجی به vCenter نباشد.

نکته آخر اینکه همانطور که می بینید قابلیت بسیار جالبی در این صفحه می باشد که آن روشن کردن SSH است .

vcenter-vcsa9

نظرات