Fault Tolerance قسمت اول

مجازی سازی

رایانش ابری

یکی از قابلیت هایی که باعث شده توجه سازمان ها و ادمین ها به سمت پلتفرم مجازی سازی VMware جلب شود قابلیت Fault Tolerance می باشد. این قابلیت به ما کمک می کند که برای ماشین های مجازی که از اهمیت بسیار زیادی بر خوردار هستند در صورت پیش آمدن مشکلی برای سرور ها به هیچ وجه قطعی نداشته باشند.

اگر این قابلیت را با High Availability مقایسه کنیم ، شرایط بهتر خواهد بود. در HA در صورت پیش آمدن مشکلی برای سرور ، بر اساس سیاست تنظیم شده از سمت ادمین ، ماشین های مجازی در حداکثر زمان 15 ثانیه بر روی سرور ثانویه روشن خواهند شد که این مطلب بدین معنی است که حداقل 15 ثانیه Down Time خواهیم داشت، اما در Fault Tolerance  در صورت خرابی یک سرور برای سرور مجازی که بر روی آن Fault Tolerance فعال می باشد Down Time وجود نخواهد و ماشین مجازی بر روی سرور دیگری به کار خود ادامه می دهد که این موضوع را به صورت کامل در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد.

ابتدا راجع به تاریخچه این تکنولوژی صحبت خواهیم کرد .

در ورژن 5 و 5.1 از پلتفرم مجازی سازی vSphere این قابلیت وجود داشت اما محدودیت بسیار زیادی داشت.

یکی از این محدودیت پشتیبانی نکردن از (SMP(Symmetric Multi Processing بود .

SMP به معنی اختصاص دادن چند CPU در آن واحد به ماشین مجازی می باشد پس در ورژن های قدیمی تر از 6.0 ماشین های مجازی که بیشتر از 1 CPU داشتند ، قابلیت Fault Tolerance بر روی آنها فعال نمی شد و این مطلب باعث شده بود که خیلی از سازمان ها به دنبال تهیه لایسنس آن نروند ، زیرا که Fault Tolerance برای ماشین های مجازی می باشد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشند و برای سازمان حیاتی باشند ولی هیچ یک از ماشین های مجازی پر اهمیت سازمان ها با 1 CPU کار نمی کرد.

علاوه بر این محدودیت ، محدودیت خاص دیگری نیز بر روی هارد ماشین های مجازی وجود داشت.هارد ها نمی توانستند Thin و یا حتی Thick Lazy  باشند و تنها باید Thick Eager باشند تا بتوانیم از Fault Tolerance استفاده کنیم.

این محدودیت ها باعث شده بودند که پیاده سازی Fault Tolerance ، به عملیات پیچیده و نا خوش آیندی برای کاربران مجازی سازی تبدیل گردد.

اما این پروسه در ورژن 6.0 تغییرات بسیار خوبی پیدا کرد و باعث شد تا دوباره Fault Tolerance به محبوبیت بالایی برسد.

در ورژن 6.0 مهمترین قابلیتی که نظر ادمین های مجازی سازی را به خود جلب کرد پشتیبانی از SMP بود بدین معنی که دیگر می توانستید که Fault Tolerance را بر روی ماشین های مجازی که بیشتر از 1 CPU دارند فعال کنید . اما این سوال پیش می آید که این پشتیبانی تا چه تعداد CPU را فرا می گیرد ؟

جوال 4 عدد CPU. به صورت کلی هر سرور ESXi 6.0 تا 8 عدد CPU را می تواند در Fault Tolerance شرکت دهد و هر ماشین مجازی حداکثر 4 CPU را می تواند در Fault Tolerance شرکت دهد.

این تنها قابلیت جدید FT نبود بلکه مقدار RAM پشتیبانی شده برای ماشین های مجازی نیز افزایش پیدا کرده بود.

در حال حاضر هر ماشین مجازی می تواند تا 64 گیگ رم را در Fault Tolerance شرکت دهد که این اتفاق باعث شده تا اکثر سرور های حیاتی سازمانی برای سازمان های کوچک و متوسط را بتوانیم با Fault Tolerance پشتیبانی کنیم.

علاوه بر موارد بالا ، حال می توانیم که از هاردهای Thin و Thick Lazy نیز برای پیاده سازی Fault Tolerance استفاده کنیم.

اما نکات مهمی را باید در Fault Tolerance ورژن 6.0 مورد بررسی قرار دهیم .

چون در این ورژن قابلیت پشتیبانی از چند CPU وجود دارد و علاوه بر آن تا 64 گیگ رم می توانیم داشته باشیم مقدار ترافیکی که نیاز است برای فعال سازی Fault Tolerance به کار ببرم بسیار افزایش پیدا کرده است به طوری که VMware پیشنهاد می کند که از کارت های شبکه 10G استفاده کنیم.

در قسمت دوم Fault Tolerance طراحی و نحوه کارکرد این تکنولوژی را بررسی خواهیم کرد.

نظرات