(VMM (Virtual Machine Monitor

رایانش ابری

مجازی سازی

با توجه به درخواست دوستان برای ایجاد پست کاملی در مورد VMM در این پست به صورت کلی به این ماژول مجازی سازی می پردازیم.

 

ممکن است برای خیلی از ادمین های مجازی سازی سوال باشد که VMM چیست و از خود بپرسند چرا تا به حال این اسم را نشنیده اند، اما باید به آن دسته از ادمین ها گفت که تا به حال این ماژول را با اسم دیگری می شناختید و آن Hypervisor می باشد.

بله VMM همان Hypervisor است به این معنی که نرم افزار یا فرم ور خاصی می باشد که اجازه می دهد بر روی یک دستگاه به جای یک سیستم عامل چندین سیستم عامل پیاده سازی کنیم .

به دستگاهی که VMM بر روی آن نصب می شود Host می گویند.

هر ماشین مجازی یا سیستم عامل در VMM با نام ماشین مهمان Guest Machine شناخته می شود.

کار اصلی VMM فریب دادن ماشین های مجازی می باشد ، بدین معنی که آنها به طرزی فریب می دهد که فکر می کنند سخت سرور یا Host به صورت اختصاصی در دست آنها قرار دارد.

به صورت کلی VMM به دو مدل مختلف تقسیم می شود :

  • Bare-Metal
  • (Hosted(Application Base

ابتدا به مدل Bare-Metal می پردازیم.

این مدل از VMM ها به صورت مستقیم بر روی سخت افزار نصب می شوند (مانند سیستم عامل) و مدیریت سخت افزار را به صورت کلی در دست می گیرند.در این حالت کلیه سخت افزار در دست VMM می باشد و بر اساس نیاز ماشین های مجازی این سخت افزار را در دست آنها قرار می دهد.در این مدل هر ماشین مجازی به عنوان یک سرویس در VMM شروع به کار می کند که این سرویس ها را می توانید Stop کنید یعنی خاموش کردن ماشین مجازی ، می توانید Start کنید یعنی روشن کردن ماشین مجازی .

همه با خود فکر می کنند که اولین پلتفرم مجازی سازی در دنیا توسط VMware ایجاد شده است اما لازم به ذکر است بدانید اولین VMM یا همان Hypervisor در دنیا برای شرکت IBM می باشد که فکر می کنم در سال 1967 تولید کرد که اسمش SIMMON بود یعنی 30 سال قبل از ایجاد شدن شرکت VMware. لازم به ذکر است در حال حاضر اسم Hypervisor شرکت IBM به zVM تغییر کرده است.

اگر بخواهیم در VMware متوجه شویم که VMM کیست ، همانطور که حدس زدید ESXi می باشد.

Bare-metal

نوع دوم VMM ، مدل نصب شده یا اصطلاحا Hosted می باشد. این مدل مانند یک نرم افزار معمولی در داخل سیستم عامل ها نصب می شود و محیط Bare-Metal را شبیه سازی می کند تا ماشین های مجازی داخل آن متوجه نرم افزاری بودن VMM نشوند.

این مدل VMM نسبت به مدل Bare-Metal بسیار ضعیف تر عمل می کند ، بدلیل اینکه سخت افزاری که مدل Hosted در دست خود دارد همان سخت افزاری است که سیستم عامل به آن می دهد بدین معنی که مانند مدل Bare-Metal کل سخت افزار را در دست ندارد بلکه تنها قسمتی از سخت افزار را مدیریت می کند که سیستم عامل به آن داده باشد.

Hosted

اگر بخواهیم برای VMM از نوع Hosted در VMware مثالی بزنیم می توانیم به Workstation و VMware Player اشاره کنیم و در سیستم های Linux ای به QEMU اشاره کنیم.

این مطلب را باید بدانید که VMM بر روی سرور های Mainframe پیاده سازی می شد و قابلیت پیاده سازی بر روی سرور های امروزی را نداشت.

دلیل این مطلب این بود که قابلیت Virtualization یا همان مجازی سازی تنها برای سرور هایی با سختار X64 قابل پیاده سازی بود و هیچ شرکت تولید کننده CPU این قابلیت ها را در CPU های معمول X86 خود قرار نداده بود.

در سال 2005 دو ابر شرکت تولید کننده CPU برای اولین بار این قابلیت ها را در CPU های X86 خود قرار دادند ، همانطور که حدس زدید این قابلیت ها عبارتند از : Intel VT-x  و  AMD-v که این قابلیت ها ، تمامی تکنولوژی های کم هزینه مجازی سازی امروزی را استارت زدند.

نظرات

    • میثم امیری
    • دسامبر 23, 2015

    “”””*****هر ماشین مجازی به عنوان یک سرویس در VMM شروع به کار می کند که این سرویس ها را می توانید Stop کنید یعنی خاموش کردن ماشین مجازی ، می توانید Start کنید یعنی روشن کردن ماشین مجازی *****”””””

    نکته ای بسیار کارگشا و مفهومی….
    سپاس …