VMware Client Integration Plugin

Client Integration Plugin

مجازی سازی

رایانش ابری

از زمانی که بستر مجازی سازی vSphere محیط وب را معرفی کرد ، قسمتی از این محیط مشکلات زیادی را برای تمامی کاربران مجازی سازی ایجاد کرده است و آن (CIP(Client Integration Plugin می باشد. در این مطب آموزشی مانند تمامی مطالب آموزشی دیگر ابتدا به نحوه کارکرد این Plugin می پردازیم سپس راجع به کارایی های آن صحبت می کنیم.

ابتدا باید بدانیم (CIP(Client Integration Plugin چیست ؟

این Plugin در محیط وب احتیاج بود تا بتوانیم فعالیت های خاصی را انجام دهیم . نحوه دانلود کردن آن بسیار آسان بود ولی در برخی از موارد، کار کردن آن با سختی زیادی همراه بود که در ادامه دلیل های آن را بررسی خواهیم کرد.

(CIP(Client Integration Plugin

همانطور که در شکل بالا ملاحظه می کنید ، نحوه دانلود کردن آن بسیار آسان می باشد. به راحتی بر روی لینک کلیک کرده و به سایت VMware منتقل خواهید شد و می توانید این Plugin را دانلود کنید.

پس از نصب در ورژن های vSphere 5.5 Update 3a و vSphere 6 Update 1 از شما برای فعال کردنش سوالی نمی پرسد ولی در مابقی ورژن ها برای فعال کردن آن احتیاج به اجازه کاربر می باشد.

دلیل این تفاوت چیست ؟

در ورژن های قبلی (CIP(Client Integration Plugin به عنوان یک Browser Plugin کار می کرد و با استفاده از Netscape در داخل تمامی مرورگر ها کار می کرد.

اگر بخواهیم به صورت کامل تر نحوه کارکرد آن را بررسی کنیم CIP با استفاده از:

(Netscape Plugin Application Programming Interface (NPAPI کار می کرد، که در ورژن های قدیمی تمامی مرورگر ها NPAPI به صورت کامل کار می کرد اما بعد از بوجود آمدن مشکلاتی امنیتی برای مرورگر ها تمامی این شرکت ها تصمیم گرفتند تا NPAPI را در  داخل Browser خود Disable کنند که این مطلب باعث شد تا (CIP(Client Integration Plugin دیگر در داخل مرورگر های آپدیت شده کار نکند.

شرکت VMware مجبور شد تا دوباره (CIP(Client Integration Plugin را از اول بنویسد و طراحی کند.

این بار (CIP(Client Integration Plugin به عنوان Browser Plugin کار نمی کرد بلکه خود به عنوان Protocol Handler نصب می شود و دیگر نیازمند رابط ارتباطی برای کار کردنش ندارد.

پس همانطور که در بالا گفته شد در ورژن های  vSphere 5.5 Update 3a و vSphere 6 Update 1 این Plugin به صورت بی مشکل بر روی هر مرورگری کار خواهد کرد.

حال ببینیم قابلیت هایی که (CIP(Client Integration Plugin برای ما بوجود می آورد چیست ؟

(CIP(Client Integration Plugin

 • OVF Tool : این قابلیت به کاربر ها اجازه می دهد تا بتوانند عملیات Import/Export یک Appliance OVF  را بر روی محیط وب انجام دهند.
 • Windows Auth : این قسمت به مرورگر وب اجازه می دهد تا بتواند از Credential وارد شده بر روی ویندوز کاربر برای وارد شدن به محیط وب vSphere استفاده کند.
 • Remote Device : این قابلیت به کاربر اجازه می دهد تا بتواند Device های خود را اعم از CD-Rom , USB و غیره را به ماشین مجازی متصل کند.
 • FIle Upload/Download : این قسمت به مرورگر اجازه می دهد تا بتواند از فایل های داخل کامپیوتر کاربر عملیات Upload را انجام دهد و از فایل های بر روی سرور عملیات Download را انجام دهد.
 • Content Library : تمامی عملیات های مربوط به Content Library را انجام می دهد عملیات هایی مانند Import و Export.
 • Client Logging/Config : با کاربر اجازه می دهد تا تنظیمات فلش vSphere Web Client را ذخیره کند و به مرورگر اجازه می دهد تا Log های غیر فلشی مرورگر را دخیره کند.

علاوه بر قابلیت های بالا ، (CIP(Client Integration Plugin در پیاده سازی vCSA نیز کارایی دارد و بدون این Plugin نمی توانید vCenter Appliance را پیاده سازی کنید.

در نهایت باید بدانید که VMware سعی بر حذف کردن (CIP(Client Integration Plugin دارد و در حال حاضر چند عدد از قابلیت ها را به سمت سرور منتقل کرده است .

به عنوان مثال با استفاده از VMRC می توانید هم کنسول ماشین مجازی را باز کنید و هم می توانید تمامی Device های خود را با استفاده از VMRC به ماشین مجازی خود متصل کنید.

نظرات

 1. با سلام .به شما استاد گرامی
  استاد با نصب نرم افزار CIP باز هم در مرورگر firefox غیر فعال می باشد. راحل چیست؟؟؟

  • مهران
  • ژانویه 5, 2016

  سلام مهندس
  به نظر من CIP تو ورژن 6 به شدت عملکرد ضعیف تری داره، هم کیفیت در open console پایین تر اومده و هم اینکه دیگه از طریق تب summary نمیشه launch کرد. پیشنهاد خودش استفاده از VMRC هستش که اونم به نظر نمیرسه زیاد کارایی داشته باشه یا حداقل حالا حالا ها نداره. من که روی windows 10 نصب کردم نصب نشد و اینکه نهایتا با نصب روی 7 باز هم در full screen صفحه کامل نبود.

   • Amin Pourmirza
   • ژانویه 5, 2016

   سلام مهران جان
   بهت پیشنهاد می کنم از Workstation استفاده کنی ، چون در حالت Full screen قابلیت Stretched داره که صفحه رو کامل پر می کنه.

   امین پورمیرزا