vApp چیست ؟

vApp

رایانش ابری

مجازی سازی

قدرت vApp در مجازی سازی VMware به نظر من چیزی است که به صورت جدی مورد مطالعه قرار نمی گیرد.

به اعتقاد بنده در صورتی که این مطلب ادمین های مجازی سازی ایران مورد مطالعه قرار دهند به صورت واقعی متوجه قدرت موجود در vApp می شوند و می توانند به صورت کامل آن را مورد بهره برداری قرار دهند.

 

vApp چیست ؟

vApp مانند یک پکیجی از چند ماشین مجازی می باشد که قابلیت کنترل منابع و مدیریت ماشین های مجازی و در نهایت سرویسی که آنها ارائه می دهند را ارائه می کند. اگر بخواهیم مثالی بزنیم بهترین مثال سرویس vCenter می باشد.

همانطور که می دانید برای پیاده سازی vCenter احتیاج به یک Active Directory ، یک DB  سرور و در نهایت خود vCenter می باشیم، حال فرض کنید به جای نصب این ماشین ها بتوانیم از پکیجی استفاده کنیم که قبلا تمامی این اجزاء به صورت کامل پیاده سازی شده باشد و ما فقط از آن vApp

استفاده کنیم.

حال اگر بخواهم دقیق تر توصیف کنم اینگونه می توان گفت که vApp به پکیج قابل حمل و جامع برای پیاده سازی نرم افزار های چند لایه می باشد که تمامی تنظیمات از قبل پیاده سازی شده است.

قابلیت های این ماژولبه شرح زیر می باشند :

 • یک پکیج شامل چندین ماشین مجازی
 • مدیریت منابع ماشین موجود در پکیج
 • پیاده سازی تنظیمات شبکه
 • قابلیت حمل از یک محیط به محیط دیگر
 • قابلیت روشن ، خاموش ، متوقف شدن
 • کل vApp می تواند مورد Clone قرار بگیرد.

نحوه ایجاد vApp :

نحوه پیاده سازی این ماژولآسان می باشد کافی است بر روی کلاستر خود Right Click کنید و سپس گزنیه New vApp را بزنید، روش دیگری نیز وجود دارد که می توانید با استفاده از vClient و از منوی فایل بر روی New کلیک کرده و سپس بر روی آن کلیک نمایید.

1پس از باز شدن Wizard مراحل را به شرح زیر پشت سر بگذارید.

در قسمت اول محل پیاده سازی را مشخص نمایید.

2

در قسمت بعدی نیاز دارید تا مقدار منابع مورد نیاز خود برای این vApp مشخص نمایید. این مقدار را باید با توجه به پیش نیاز ماشین های مجازی و حجم کلاستر ایجاد گردد.

3

در این قسمت یک Overview  از کارهای انجام شده شما نمایش می دهد.

4

همانطور که دیدید ایجاد کردن vApp بسیار آسان می باشد و همانطور که در شکل زیر می بینید vApp ما در داخل کلاستر ایجاد شده است.

5

با کلیک کردن بر روی vApp می توانید ماشین مجازی را روشن و یا Edit کنید.

6

در ضمن همانطور که با هم صحبت کردیم می توانید از vApp خود یک Clone در صورت نیاز داشته باشید.

 

Edit کردن یک vApp

در صورتی که بخواهیم تنظیمات پیشرفته یک vApp را ویرایش کنیم ، باید ابتدا vApp را ایجاد کنیم و سپس مشخصات کلیدی آن را Edit  کنیم.

7

اولین مورد از تنظیمات یک vApp نحوه اختصاص یافتن IP به ماشین های داخل این پکیج هستند.

این گزینه دارای 3 Option می باشد که عبارتند از :

 • Fixed: تمامی IP ها به صورت دستی بر روی ماشین های مجازی پیاده سازی می شوند.
 • Transient : از یک Pool ایجاد شده توسط vCenter استفاده می کند که در هنگام روشن شدن vApp به ماشین های مجازی اختصاص می یابد و در زمان خاموش شدن vApp آنها را رها می کند.
 • DHCP : تمامی IP ها با استفاده از یک DHCP سرور به ماشین های مجازی اختصاص می یابد و تا زمانی که DHCP مشخصاتش تغییر نکند ، IP ها ثابت می مانند.

8

گزنیه بعدی نحوه روشن شدن ماشین ها در داخل vApp می باشد. به عنوان در همان vApp که برای vCenter ایجاد کردیم ماشین ها باید به ترتیب زیر روشن شوند وگرنه نرم افزار vCenter نمی تواند سرویس های خود را که تحت دامین می باشند استارت کند و از دیتا بیس استفاده کند :

 • Active Directory
 • Database
 • vCenter

در شکل زیر می توانید نحوه پیاده سازی این Config را مشاهده فرمایید.

9

علاوه بر ترتیب روشن شدن ماشین های مجازی می توانید مشخص کنید که یک ماشین مجازی بعد چقدر زمان انتظار کشیدن روشن یا خاموش شود.

در قسمت آخر می توانیم به تب vServices مراجعه کنیم و در این تب می توانیم مشخص کنیم که این vApp اجازه استفاده از چه API هایی را دارا می باشد. در حال حاضر این Option زیاد گسترده نمی باشد و تنها می توان از گزینه vCenter Extension vService می باشد که اجازه می دهد بتوانیم از API های vCenter  استفاده کنیم ،تنها در نظر داشته باشید که این گزینه در صورتی که از امنیت ماشین های مجازی داخل vApp اطمینان کامل نداشته باشید ، این گزینه امنیت را بسیار به خطر می اندازد.

10

نظرات

 1. آره منم وقتی به نسخه 2 رفتم مشکل حل شد. دیدم شما هم راهنما رو با استفاده از vSphere Client تهیه کردید گفتم احتمالاً شما هم مشکل منو داشتید… 🙂
  و در مورد خاموش شدن VM ها هم باید بگم به نظر من این واقعاً مشکل خیلی بزرگیه اینکه برای Edit کردن لازم باشه VM ها خاموش باشن… چون صد درصد ماشین های خیلی مهم در vAPP قرار دارن و خاموش کردن آنها منطقی نیست…

 2. با تشکر از مطلب خوبتون. فقط نمیدونم چرا همیشه در زمان ایجاد vAPP از طریق Web Client مشکل داشتم و نهایتاً مجبور شدم از طریق vSphere Client این کار رو انجام بدم… و مساله بعدی اینکه اگر بخواهیم یک ماشین را داخل یک vAPP قرار دهید و بعد آنرا خارج کنید مجبور هستیم که آن ماشین را خاموش کنیم…

   • Amin Pourmirza
   • آوریل 9, 2016

   مهندس تابش عزیز. اگر بتونید Error رو برام ارسال کنید بهتر می تونم کمک کنم ولی در هر حال متاسفانه تا آپدیت 1 مشکلاتی در ایجاد vApp وجود داشته ولی در آپدیت 2 مشکلاتش حل شده است.
   راجع به خاموش بودن ماشین ها باید در نظر داشته باشید که هر vApp یک Resource Pool در داخل خود دارد و برای اینکه منابع آن را بتوانید Edit کنید باید ماشین ها خاموش باشند تا مقدار واقعی Resource ها مشخص شود.
   با تشکر
   امین پورمیرزا