چه دیسکی برای VSAN بهتر است ؟

چه دیسکی برای VSAN بهتر است ؟ SATA , SAS  , NVMe ؟

نیاز های دنیای IT هر روز در حال افزایش است ولی متاسفانه هزینه هایی که برای این شاخه می شود توانایی حرکت گام به گام با نیاز ها را ندارد و به همین دلیل سازمان به صورت مداوم دنبال پیدا کردن روشی برای کاهش هزینه ولی در عین حال افزایش بهره وری و سرعت هستند.

یکی از شاخه هایی که به طور معمول بیشترین هزینه را در دیتا سنتر به خود اختصاص می دهد قسمت ذخیره ساز یا Storage است.

با توجه به رشد فوق العاده راهکاری های SDS (Software Defined Storage)  که در صدر آن ها VSAN قرار دارد، راهکارهای فیزیکی ذخیره سازی دیگر مانند قدیم از لحاظ هزینه ای به صرفه نیستند .

با توجه به اینکه HCI یا HYPERCONVERGED INFRASTRUCTER نجات IT از این بحران است ، در این مقاله به کمتر کردن هزینه راهکار ذخیره سازی و در عین حال افزایش بهره وری آن می پردازیم.

بهترین راه کاهش هزینه ها زمانی که به دنبال VSAN هستیم ارزان تر کردن مدل هاردهای خریداری شده است  و انتخاب هایی که برای یک ادمین مجازی سازی موجود است  به شرح زیر است :

  • SATA
  • SAS
  • NVME

با توجه به پستی که قبلا درباره این هارد ها برای شما دوستان قرار داده ایم ،برای آشنایی با هر کدام از مدل هاردها و نحوه عملکرد آنها به این مطلب مراجعه کنید .

بیشتر بخوانید : تفاوت هاردهای SAS SATA NVMe

اما لازم است که یادآوری کنیم مقدار Throughput هاردهای SATA با اینکه سرعت Flash ها همینطور در حال افزایش است هنوز همون مقدار 6 Gbps است . این عدد در هاردهای SAS به مقدار 12 Gbps رسیده است ولی در هاردهای NVMe که با استفاده از PCIe ای ورژن 3 کار می کنند ، هر PCIe  که 16 Lane یا مسیر دارد مقدار 1گیگ برای یک طرف هر مسیر است یعنی ما میتوانیم از هاردهای NVMe تا Throughput 32 گیگابیت بر ثانیه Throughput دریافت کنیم (این عدد بستگی به سرعت خود NVMe هم دارد ) که عدد خیره کننده ای می باشد.

برای توضیح راحت تر به یک مثال از هاردهای شرکت Western Digital و سرور های شرکت Supermicro می پردازیم.

ابتدا شکل زیر را ملاحظه کنید :

سناریو-1

 

در این سناریو تعداد 4 عدد سرور فیزیکی از مدل BigTwin شرکت Supermicro وجود دارد و که تمام هاردهای آنها SSD هستند و روی این هاست ها 8 ماشین مجازی SQL پیاده سازی شده اند.

مدل تراکنش ها هم برای استفاده از حداکثر ای از IO دیسک ها بر روی OLTP یا Online Transaction Processing ست شده است.

در مدل اول قرار است از SSD های SAS استفاده شود و در مدل دوم قرار است از SSD های NVMe استفاده شود.

در نظر داشته باشید هاردهای NVMe که در این سناریو استفاده شده است هاردهای  SN620شرکت Western Digitalمی باشد. این هارد نسبت به هاردهای NVMe معمولی از پاور کمتری استفاده می کند و تا 250000 IOPS رندم Read و 47000 IOPS رندم Write پشتبانی می کند.

نتیجه مقایسه هاردهای SSD SAS و SSD NVMe نمودار زیر شده است .

نتیجه مقایسه هاردهای SSD SAS و SSD NVMe

 

همانطور که مشاهده می کنید تعداد تراکنش ها در استفاده از هاردهای NVMe حدود 25 درصد از هاردهای SAS بیشتر است. جالبی این نکته این است که این مدل هاردهای NVMe از هاردهای SAS ارزان تر تمام می شود.

پشتیبانی از VNMe

VSAN همیشه از هاردهای NVMe پشتیبانی نمیکرده و بعد از ارائه VSAN 6.1 این هاردها نیز به لیست هاردهای پشتیبانی شده اضافه شده اند.

پس در نتیجه نهایی مشخص شد که استفاده از هاردهای NVMe از هاردهای SAS بسیار بهتر است چه برسد به هاردهای SATA که ماکزیمم Throughput  آنها 6 گیگا بیت بر ثانیه می باشد.

فقط در نظر داشته باشید حجم هاردهای SAS در حال حاضر بیشتر از NVMe می باشد و این خود یک معضل برای طراحی و پیاده سازی VSAN است. بدین معنی که ما دنبال حجم بیشتر هستیم یا اینکه به دنبال تعداد تراکنش بالاتریم.

ماکزیمم حجم هاردهای SSD SAS حدود 15.6 TB می باشد در صورتی که حداکثر حجم هاردهای NVMe در حال حاضر 7.6 TB می باشد.

خلاصه مطلب

جدول زیر خلاصه کل مطلب بیان شده در این آموزش می باشد.

چه دیسکی برای VSAN بهتر است

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند