مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ یا VDI

مجازی سازی دسکتاپ یا Virtual Desktop Infrastructure به استفاده از ماشین های مجازی برای تحویل یا ارائه دسکتاپ برای کاربران سازمان گفته می شود که تمام این دسکتاپ ها توسط بستر پیشرفته و یکپارچه ای مدیریت می شود.

در VDI ، پلتفرم مجازی سازی ، سرور را تقسیم به ماشین های مجازی می کند که کاربران می توانند به صورت ریموت به آنها متصل شده و کار های روزمره خود را انجام دهند.

قابلیت عالی این تکنولوژی این است که کاربران سازمان می توانند از هر دستگاهی برای اتصال به ماشین های مجازیشان استفاده کنند ( دستگاه بسیار کمی هستند که نمی توانید از آنها برای اتصال به ماشین های مجازی استفاده کنید) و تمام کارهای پردازشی و بار محاسبات دسکتاپ ها در سمت سرور ها انجام می شوند و هیچ پروسسی سمت دستگاهی که کاربر با آن متصل می شود ایجاد نمی گردد.

زمانی که کاربران می خواهند به دسکتاپ مجازی خود متصل شوند احتیاج به یک Broker یا پخش کننده دارند که این بروکر وظیفش این است که بداند کدام ماشین مجازی برای کدام کاربر پیاده سازی شده است.

پیاده سازی دسکتاپ های مجازی

دسکتاپ های مجازی می توانند به دو حالت پیاده سازی و تحویل کاربر شوند:

  • به صورت Persistent
  • به صورت Non-persistent

Persistent:

زمانی که مدل دسکتاپ ها Persistent باشد کاربر مشخص X هر وقت وصل شود به یک سیستم واحد متصل می شود به این معنی که اگر نام دسکتاپ کاربر X با نام Desk-01 ایجاد شده باشد ، کاربر هر بار که متصل می شود همین دسکتاپ را برای او رزرو کرده و همین دسکتاپ را به او می دهد.

در این شرایط کاربر می تواند فایل های خود را بر روی دسکتاپ مجازی خود ذخیره کند ، دسکتاپ و نرم افزار های خود را Customize کند و از آن استفاده کند.

به بیان ساده تر دسکتاپ های مجازی در مدل Persistent درست شبیه، PC های خود کاربران کار می کند.

Non-Persistent

در نقطه مقابل زمانی که مدل پیاده سازی دسکتاپ ها به صورت Non-Persistent باشد هر بار که کاربر به سیستم متصل می شود ، در دسترس ترین دسکتاپ ها را به آنها ارائه می کند و اصلا برای سیستم مهم نیست که آیا این دسکتاپی بود که دفعه قبل به آن متصل شده بود یا خیر.

در این مدل کاربر اگر بر روی دسکتاپ فایل ذخیره کند، دسکتاپ و نرم افزار ها را Customize کند ، دفعه بعدی که لاگین می کند هیچ خبری از آنها نخواهد بود.

مدل Non-Persistent بیشتر برای سازمان هایی استفاده می شود که تعداد بسیار زیادی کاربر دارند که تنها از یک اپلیکیشن استفاده می کنند و تغییراتی بر روی سیستم احتیاج نداشته باشند.

برای واضح تر شدن این مدل دسکتاپ دو مثال متفاوت می زنیم.

مثال اول : کیوسک های اطلاعات در سطح شهر یا داخل مراکز تجاری

اگر دقت کنید تنها کاری که این کیوسک ها انجام می دهند این است که یک اپلیکیشن یا اکسلی دارند که اطلاعات رو از روی خوانده و در اختیار مراجعین قرار می دهند. یا اینکه یک Browser مثل Chrome دارند که یک صفحه باز می کنند ویا اطلاعات را وارد می کنند ( مثل کیوسک های مربوط به عوارضی و ETC)  و یا اطلاعات را می خوانند ( مثل کیوسک Information).

مثال دوم :

در سازمان های امنیتی یا حتی بانک ها برای جلوگیری از حمله های سایبری اجازه ورود اینترنت به شبکه داخلی سازمان را نمی دهند و کاربران به صورت معمول توانایی اتصال به اینترنت را ندارند.

برای همین در هر طبقه چند سیستم مشخص قرار می دهند که تنها به اینترنت راه دارد و به شبکه داخلی سازمان راه ندارد.

در این شرایط دسکتاپ Non-Persistent بهترین گزینه می باشد زیرا کاربران می خواهند با استفاده از Browser تنها به اینترنت دسترسی داشته باشند و هیچ کاری با خود دسکتاپ و نرم افزار های آن ندارند.

به صورت کلی در خاطر داشته باشید پیاده سازی دسکتاپ های Non-Persistent ارزان تر حالت Persistent خواهد بود.

حال با این توضیحات وقت آن رسیده که از خود بپرسیم چرا باید از  VDI استفاده کنم ؟

مزایا و قابلیت های مجازی سازی دسکتاپ

با توجه به اینکه پیاده سازی VDI سختی های خاص خودش را دارد ممکن برای هر سازمانی گزینه مناسبی نباشد.

اما در صورتی که پیاده سازی شود قابلیت های فوق العاده ای را برای ما فراهم می کند به برخی از آنها به شرح زیر هستند :

  • دسترسی از راه دور :

کاربران محیط VDI می توانند از هر محیط جغرافیایی و هر دستگاهی به دسکتاپ خود متصل شوند. تنها چیزی که لازم است وجود اینترنت می باشد. این باعث می شود که کاربران سازمان بتوانند به راحتی به دور کاری بپردازند مخصوصا در شرایط disaster یا بلایای طبیعی.

  • هزینه : به دلیل اینکه تمام کار پردازشی در سمت سرور ها انجام می شود، هزینه خرید سیستم سخت افزاری برای کاربران بسیار کاهش پیدا می کند، چرا که کاربران می توانند از دستگاه هایی مانند زیرو کلاینت ، تین کلاینت و تبلت یا موبایل برای اتصال به دسکتاپ خود استفاده کنند.
  • امنیت : در بستر مجازی سازی دسکتاپ، دیتای کاربران بر روی سرور ها ذخیره می شود و همانطور که می دانید به صورت معمول تمام تمهیدات لازم برای امنیت دیتا سنتر از قبل انجام شده است.
  • مدیریت یکپارچه : به دلیل اینکه قبل از پیاده سازی VDI ما مجازی سازی سرور را انجام داده ایم، این بستر به صورت Add On به بستر مجازی سازی سرور اضافه می شود و ما می توانیم به راحتی به صورت یکپارچه دو بستر را مدیریت کنیم.

 

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند