esxi چیست

ESXi چیست؟

ESXi که قبلا با نام ESX آن را می شناختند یک Hypervisor لایه یک می باشد که توسط شرکت VMware ساخته شده است.

Hypervisor ها شبه سیستم عامل هایی هستند که به شما اجازه می دهند بتوانید سخت افزار یک سرور را بین چندین ماشین مجازی به اشتراک بگذارید.

این راهکار در وحله اول برای ایجاد ماشین مجازی درست شده است، و بر خلاف ESX نرم افزاری نیست که بتوانیم بر روی یک لینوکس نصب کنیم و خود ESXi یک سیستم عامل می باشد.

بعد از ورژن 4.1 شرکت VMware تولید ESX را کنسل کرد و پس از آن به تولید ESXi پرداخته است.

این اتفاق به دلیل مشکلات امنیتی و Performance ای بود که در ESX وجود داشت .

مدل پیاده سازی ESX اینگونه بود که بر روی یک کرنل لینوکس مانند red hat راهکار ESX را نصب می کردند اما وجود سیستم عامل باعث می شد که در این راهکار Foot Print ای وجود داشته باشد.

وجود این Foot Print به این معنی می باشد که اگر سیستم عامل کرنل زیرین ESX، هک شود ESX هک می شود، اگر کرنل لینوکس Crashکند یعنی ESX کرش کرده است و …

پس وجود Footprint به صورت کلی به این معنی بود که اگر برای کرنل لینوکس هر مشکلی پیش بیاید در نتیجه گریبان گیر ESX می شد که این امر باعث شد VMware به فکر حذف کردن کرنل لینوکس خارجی بیافتد که در نهایت از ورژن 4.1 به بعد کلا راهکار ESX را حذف کرد و از ESXi که خود کرنل مخصوص VMware را دارد استفاده کرد.

برای خیلی از دوستان سوال است که کلمه ESX مخفف چیست ؟
Elastic Sky X

معماری ESXi

در دنیای مجازی سازی به صورت کلی دو مدل Hypervisor داریم یکی که در لایه اول می نشیند و اصطلاحا به آن Bare-Metal گفته می شود که کل سخت افزار را در دست گرفته و آن را به اشتراک میگذارد و مدل دوم Hypervisor لایه سه می باشد که این مدل از هایپروایزر به صورت یک نرم افزار بر روی یک سیستم عامل نصب می شود و فقط برای کار لابراتوار به کار گرفته می شود .

در مدل دوم یعنی لایه 3 ، ابتدا سیستم عامل مقدار منابع مورد نیاز خود را بر میدارد بعد هر چقدر منابع آزاد بود در دسترس هایپروایزر قرار می دهد، به همین دلیل این مدل هایپروایزر نسبت به مدل اول Performance خوبی ندارد.

ESXi به صورت Bare-Metal بر روی سخت افزار می نشیند و کل سخت افزار را در دست خود می گیرد و آن را بین ماشین های مجازی پیاده سازی شده به اشتراک می گذارد.

عکس زیر نمایانگر لایه پیاده سازی و دسترسی ESXi می باشد.

لایه پیاده سازی و دسترسی ESXi

قابلیت های ESXi

همانطور که می دانیم ESXi یا هر Hypervisor دیگری وظیفه تجمیع سرویس ها را دارد بدین معنی که به جای اینکه هر سرویس بر روی یک سرور فیزیکی پیاده سازی شود ، چندین سرویس به صورت ماشین مجازی در داخل یک سرور فیزیکی پیاده سازی می شوند و ESXi با به اشتراک گذاشتن منابع آنها را مدیریت می کند.

همین مطلب باعث می شود که در مرحله اول قابلیت هایی مانند :

  • کاهش فضای رک استفاده شده
  • کاهش برق مصرفی
  • کاهش هزینه خنک سازی
  • کاهش هزینه های مربوط به نیروی انسانی

را به دست آوریم.

علاوه بر موارد بالا قابلیت های بنیادی و بسیار کلیدی دیگری نیز به دست می آوریم که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می کنیم :

Small Footprint

حجم کرنل ESXi به صورت تقریبی 150 مگابایت می باشد .

این بدین معنی است که بسیاری از Feature های بدون استفاده کرنل لینوکس ESXi را حذف کرده اند که این همین امر باعث افزایش بسیار زیاد امنیت در بستر خواهد شد.

عملکرد قابل اطمنیان

با هر آپدیت جدید ESXi قابلیت های جدیدی به آن اضافه می گردد و منابع سخت افزاری که پشتیبانی می کند افزایش می یابد.

همین امر باعث شده که در حال حاضر یک ماشین مجازی بتواند تا 128 عدد vCPU و 6 ترا بایت رم داشته باشد، که حتما ماشین مجازی با این منابع می تواند نیاز هر اپلیکیشنی را بر آورده کند.

امنیت پیشرفته

شما می توانید از ماشین های پر اهمیت و دیتای حیاتی خود با استفاده از قابلیت رمزگذاری ESXi محافظت کنید .

دسترسی کاربران با استفاده از Roleهای مشخصی محدود کنید و با استفاده از لاگ های Audit به راحتی از ورود و خروج کاربران به سیستم مطلع شوید.

اکوسیستم فوق العاده

با استفاده از ESXi می توانید ساپورت مربوط به یک اکو سیستم بسیار وسیعی از سخت افزار ها ، نرم افزار و سیستم عامل را به دست آورید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند