تفاوت هاردهای SAS SATA NVMe

نسبت هزینه به Performance در حال حاضر معضل اصلی IT سازمان ها و مدیران IT می باشد.

چون رفته رفته نیاز های IT سازمان ها بیشتر شده ولی بودجه ثابت مانده و تغییر چندانی نداشته است.

به همین منظور لازم است در مورد تجهیزاتی که خریداری می شود اطلاعات کامل تری داشته باشیم تا در صورت عدم نیاز به تکنولوژی خاصی از هزینه های اضافی صرفه جویی کنیم.

به همین منظور در این مطلب آموزشی یه توضیح انواع و مدل های دیسک های سرور می پردازیم تا بتوانیم در موقع مناسب تصمیم راحت تری بگیریم.

انواع هارد ها یا دیسک های سرور

  • SATA
  • SAS
  • NVMe

 

SATA (Serial Advanced Technology Attachment)

این مدل هاردها در حال حاضر به عنوان قدیمی ترین دیسک های موجود در صنعت سرور هستند.

ماکزیمم Bandwidth ای که این هاردها پشتیبانی می کنند 6 گیگابیت بر ثانیه می باشد و به صورت Half-Duplex کار می کنند.

بدین معنی که نمی توانند در هر لحظه هم Read  انجام دهند و هم Write.

هاردهای SATA دیتا رو از طریق دو جفت  کابل پر سرعت به کانداکتور ها می رسانند. در دهه 90 این تکنولوژی فوق العاده بود که دیتا می توانست به صورت موازی بین دیسک و کنترلر جابجا شود.

شکل زیر را مشاهده کنید.

هارد SATA

 

همانطور که بیان شد چون Half Duplex هستند اگر یکی از این جفت ها از کار بیافتد کل ارتباط قطع می شود برای همین می گویند که SATA قابلیت Error Recovery ندارد.

در نظر داشته باشید به دلیل اینکه SATA باید از طریق یک کنترلر مانند RAID Controller به CPU دست یابد نمی تواند Utilization  بالایی روی CPU داشته باشد چون که هر IO یک کنترلر ماکزیمم با یک Interrupt CPU درگیر می شود. مربع های زردی که روی CPU می بینید نشان دهنده Utilization پایین CPU در استفاده از هاردهای SATA  می باشد.

SAS (Serial Attached SCSI)

در ابتدای قرن 21، این تکنولوژی معرفی شد که به نسبت می توانست سرعت بیشتری از هاردها دریافت کند.

بر خلاف SATA، اینترفیس SAS مستقیم به کنترلر برخورد می کند.

با اینکه اینترفیس این دیسک ها نیز شبیه SATA بود ولی تکنولوژی طراحی آنها به گونه ای است که می تواند تا 120 دیوایس را با استفاده از اینترفیس به سرور متصل کنید و  برخلاف SATA کاملا به صورت Full-Duplex کار می کند.

این تکنولوژی توانایی Error Recovery را دارد و می تواند در صورتی قطعی یک لینک یا کابل از مابقی آنها استفاده کند.

با اینکه سرعت این مدل دیسک ها زیاد تر از SATA هستند ولی باز هم به خاطر اتصال آن به کنترلر نمی تواند از Utilization بالای CPU استفاده کند.

هارد SAS و SATA

 

پس در نهایت باید گفت که هر دوی این تکنولوژی ها به خاطر اتصال به کنترلر نمی توانند سرعت لازم برای نرم افزار های Intensive را پشتیبانی کنند.

NVMe (Non-Volatile Memory)

در نقطه مقابل آن دو تکنولوژی قبلی، NVMe می تواند بالاترین سرعت و کیفیت را برای سنگین ترین نرم افزار ها فراهم کند.

به دلیل اینکه این تکنولوژی احتیاج به کنترلر ندارد و مستقیم از اسلات های PCIe استفاده می کند ، می تواند از Utilization بسیار بالا بهره ببرد و در عین حال سرعت بسیار بالایی داشته باشد.

این تکنولوژی از اسلات های PCIe که 16 راه یا Lane دارد استفاده می کند که می تواند از هر Lane در آنه واحد 1 گیگا بیت بر ثانیه در هر جهت Bandwidth دشته باشد که در نهایت به این معنی است که ماکزیمم سرعت این دیسک ها می تواند تا 32 گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کند.

هارد NVMe

 

این بود تفاوت انواع دیسک های موجود در بازار IT فعلی، در نهایت با توجه به توضیحات داده شده در این مقاله باید بتوانیم در موعد مقرر تصمیم درست را در زمینه انتخاب دیسک ها یا هاردها داشته باشیم.

بیشتر بخوانید : قابلیت های VSAN

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند