VMware vSAN

قابلیت های VSAN

یکی از شاخه هایی که VMware سال ها به دنبال پیاده سازی آن بود که در نهایت محصول VSAN را ارائه داد شاخه SDS یا Software Defined Storage می باشد.

شرکت های زیادی در این زمینه کار و فعالیت انجام داده اند ولی به خاطر قابلیت های کلیدی که در بستر مجازی سازی VMware یا همان vSphere وجود دارد قابلیت VSAN این شرکت در رتبه بسیار بالاتری نسبت به سایر راهکارهای SDS قرار دارد.

انواع SDS

در تمام مدل ها زمانی که از SDS صحبت می کنیم در واقع از سیستم Converged استفاده می شود بدین معنی که از سخت افزاری که برای Compute استفاده می شد برای کار ذخیره سازی نیز استفاده می کنیم.

به صورت کلی SDS سه مدل کلی دارد که به تشریح زیر به آنها می پردازیم .

VSA ( Virtual Storage Appliance )

در این راهکار سخت افزاری که برای کار Compute استفاده می شد را تبدیل به لایه Storage می کنیم . در واقع تبدیل به استوریج کنترلر  بستر SDS خواهند شد.

از جمله راهکار هایی که از این مدل استفاده می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • Lefthand Hp
  • Openfiler
  • EMC VNX simulator

Hyperconvergence

تنها کسی که در این مدل وجود دارد VSAN شرکت VMware می باشد چرا که تنها کسی که هم Hypervisor دارد و هم راهکار SDS دارد شرکت VMware می باشد.

Hypervisor-Converged

در این مدل از SDS، شرکت ها راهکار SDS خود را برای هایپروازرهای مختلف ارائه می دهند . بدین معنی که راهکار SDS آنها بر روی هایپروازرهای شرکت ها مانند ESXi, KVM و … پیاده سازی می شوند.

از جمله شرکت هایی که این راهکار را ارائه میدهند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • Nutanix
  • HC3

با توجه به محوریت این مطلب آموزشی به تشریح VSAN و قابلیت های مختلف آن می پردازیم.

VSAN

این راهکار از vSphere 5.5  آپدیت 3 به بستر VMware  اضافه شده است و از بدو ورود به دنیای SDS خیلی از ادمین های مجازی سازی را به سوی خود جذب کرده است.

این راهکار قابلیت های فوق العاده ای دارد که به ما این امکان را می دهد تا بتوانیم با هزینه یک استوریج متوسط یا کوچک ، قابلیت های یک استوریج Enterprise را داشته باشیم.

این امر به این دلیل است که تمام سرور های ما Already در دیتا سنتر وجود دارند و ما احتیاج به خرید سرور جدید برای راه اندازی VSAN نداریم. ملزومات پیاده سازی VSAN به شرح زیر است :

  • حداقل سه عدد سرور ( یا دو سرور فیزیکی و یک عدد مجازی )
  • بر روی هر سرور حداقل یک عدد هارد SSD
  • بر روی هر سرور حداقل یک عدد هارد HDD
  • پیشنهاد VMware یک کارت شبکه 10 گیگ ( ولی با 1 گیگ می توان راه اندازی کرد )

 

قابلیت های VSAN 7

Lifecycle Managemet آسان تر

در این ورژن از VSAN می توانیم به صورت بسیار ساده عمر هاردها را مدیریت کرده و در نهایت قبل از اتمام عمر هر هارد نسبت به خرید یا جایگذاری با هارد دیگری اقدام کنیم.

قابلیت Lifecycle Management یکی از قابلیت های عالی vSphere 7 می باشد که در نهایت بر روی VSAN 7 نیز این Feature فعال می باشد.

NFS

یکی از قابلیت هایی که در ورژن 7 بستری مجازی سازی vSphere وجود دارد ، قابلیت استفاده از Kubernetes بر روی بستر VMware می باشد، بدین معنی که می توانیم به راحتی از راهکارهای داکر و کانتینر در بستر مجازی سازی بهره ببریم.

در این ورژن از VSAN ما می توانیم فضای ذخیره سازی VSAN را به صورت File Base به داکر ها یا کانتینر ها ارائه بدهیم تا بتوانند ذخیره ساز خود را خود مدیریت کنند.

برای این منظور در نظر داشته باشید حتما باید اپلاینس خاصی با نام VSAN File Services را دانلود کرده و پیاده سازی کنید تا بتوانید از این ماژول عالی استفاده کنید.

Operation Management  بهبود

با توجه به تغییرات بسیار زیاد قسمت مانیتورینگ VSAN حال می توانیم به تفکیک تمام اجزای VSAN را مانیتور کنیم.

علاوه بر این میتوانیم ماشین ها و کانتینر را بر اساس مقدار استفاده شده هر کدام به تفکیک ببینیم.

این مقدار جزئیات در نهایت به ما در مدیریت آسان تر بستر کمک شایانی می کند.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند